O povinném ručení

Povinné ručení

Povinné ručení obecně zažité označení pro pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla. Toto pojištění musí mít každé vozidlo. Řidiči/majitelé vozidel, kteří povinné ručení nemají se vystavují nebezpečí sankce ze strany České kanceláře pojistitelů.

Krátkodobá havarijní pojistka pro cesty do zahraničí?

Publikováno: 5.duben 2014

Cestovní připojištění bereme při cestách do ciziny většinou už jako samozřejmost. Často však zapomínáme na pojistku pro auto. Téměř dvě třetiny motoristů se spoléhají pouze na povinné ručení. To by ale v cizině nemuselo stačit. A nemusí to platit ani v případě havarijního pojištění.

Jenže ne všechno platí na území cizího státu. Proto bychom si před cestou do zahraničí měli prostudovat naše pojistné smlouvy, abychom zjistili, na co vlastně máme nárok. Ať už jde o případnou opravu vozidla anebo rozsah asistenčních služeb. Právě ty jsou na pojištění nejcennější – alespoň v prvním okamžiku, kdy dojde k nehodě anebo auto vypoví službu. V neznámém prostředí nám operátoři asistenčních služeb mohou poradit, kde je nejbližší servis anebo jak přesně postupovat u nehody. A tuto základní radu dostaneme, i když vyjedeme do ciziny pouze s povinným ručením, které primárně slouží k úhradě škody, kterou jsme způsobili někomu jinému.

Pojištění vozidel: připojištění čelního skla je jedním z nejrozšířenějších připojištění k povinnému ručení nebo k havarijnímu pojištění. Můžete si zvolit připojištění s limitem od 5000 kč až po 50000 Kč. Některé pojišťovny vyžadují spoluúčast, jiné zas pojišťují např. všechna skla na vozidle.

„Určitě vám pomůže asistenční služba, kterou máte sjednanou v rámci povinného ručení, stejně tak v rámci cestovního pojištění. Nepomůže vám se servisem vozidla, ale poradí vám, jak máte postupovat, na koho se máte obrátit, kde je nejbližší policejní stanice a podobně,“ přibližuje Marcela Kotyrová z České asociace pojišťoven, že dobrá rada je v tomto případě zadarmo. 

Všechno ostatní si ovšem budeme muset zaplatit sami, a to se může stát i v případě nezaviněné nehody, protože zatímco u nás tušíme, jak by se viník měl zachovat, v cizině to může být složitější. Někdy proto bývá výhodnější, proplatit případnou opravu auta z havarijní pojistky. Máme tak jistotu, že se dostaneme domů. Ale je třeba se rozhodnout.