O povinném ručení

Jak správně pojistit Vaše vozidlo?

Publikováno: 6.duben 2012

Pokud chce mít pojištěné vozidlo na povinné ručení správně a za rozumnou cenu, měli bychom se mu čas od času chvíli věnovat. Řekli byste, že cena pojištění závisí například na výkonu vozidla, regionu bydliště, objemu motoru, stáří vozidla, ale také zda např. používáte zimní pneumatiky, zda máte u dané pojišťovny pojištěný byt či zda máte založené penzijní připojištění?

Povinné ručení pro vozidla

Začněme u toho nejjednoduššího – u povinného ručení. Zjistit si nabídky jednotlivých pojišťoven by vydalo na několik hodin strávených posloucháním, jak je které pojištění výhodnější než to druhé. Základ je stejný. Odpovědnost za provozované vozidlo musí mít každý a pokud chcete pouze splnit zákonou povinnost, vybíráte samozřejmě to nejlevnější. Pokud se nestane, je všechno v pořádku. Ale pojištění si přeci jen volíme pro případ, kdy se něco na silnici s vaším motorovým miláčkem stane.

Amortizace

Znáte to. Jste dobrý řidič nebo výborná řidička, nikdy jste žádnou škodu nezpůsobili. A potom vás nějaký pirát odře nebo nabourá. V servisu vám vystaví zaručeně tučnou fakturu a čekáte na plnění od pojišťovny. Ono příjde, ale pak se nestačíme divit. Servisu uhradíte 20 000 Kč a pojišťovna viníka vám pošle sotva 13 000 Kč. A to ještě záleží na tom, u koho je daný řidič pojištěn, protože krácení plnění je velice různorodé. Co s tím? Pokud nemáte havarijní pojištění (viz níže) můžete se chránit připojištěním k povinnému ručení, které dnes nabízí již několik pojišťoven. ČSOB pojišťovna má u svého produktu Premiant 100% plnění škody z nezaviněné nehody v ceně, u České pojišťovny nebo Kooperativy si lze přibližně 1000 Kč připlatit a tahanice s pojišťovnou a krácenou výplatou pěněz máte z krku. Pojišťovny totiž vyslyšely dlouholeté poukazování na tento problém a připravili právě 100% krytí včetně tzv. přímé likvidace, což znamená, že nemusíte škodu řešit s pojišťovnou viníka, ale že vše předáte pojišťovně své a veškerou administrativu přímo vyřídí ta vaše.

Řádění živlů, odcizení vozidla nebo střet se zvěří

Pojišťovny také reagují na klienty, kteří nechtějí platit dražší havarijní pojištění, ale chtějí mít pouze ochranu např. proti odcizení vozidla. Tato rizika umí za poměrně nízké pojistné pojistit ČP, Uniqa, ČSOB. Pojištění živelných škod nebo poškození vozidla zvířetem jsou další možnosti, jak rozšířit stávající povinné ručení a přitom nezaplatit horentní sumy. Jen pro ilustraci: kompletní pojištění proti střetu se zvěří, včetně poškození kabelů hlodavci od Kooperativy stojí 436 Kč ročně. Vždy je jen a jen na Vás, jak zvážíte případná rizika a pojištění si nadstandardně zlepšíte.