O povinném ručení

Povinné ručení

Povinné ručení obecně zažité označení pro pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla. Toto pojištění musí mít každé vozidlo. Řidiči/majitelé vozidel, kteří povinné ručení nemají se vystavují nebezpečí sankce ze strany České kanceláře pojistitelů.

Jaké nehody vám pojišťovna neuhradí?

Publikováno: 2.listopad 2012

Je potřeba si uvědomit, že i když máte sjednané povinné ručení nebo havarijní pojistku, pojištovny se nemusí na všech náhradách finančně podílet. Motoristé jsou mnohdy překvapeni, když jim odmítá nahradit škodu. Přečtěte si tedy o případech, kdy vám pojišťovna zcela neuradí škodu.

Pokud viník nenahlásí událost své pojišťovně, i když vám to bezprostředně po nehodě slíbil, máte problém. Pojišťovna totiž škodu odmítne uhradit a jakékoli prokazování viny je zpětně a bez souhlasu viníka velmi složité. Může se dokonce přihodit i to, že viník nehody pojišťovně oznámí, že nehodu nezpůsobil. Zavolejte tedy do pojišťovny viníka ihned z místa nehody, samozřejmě v okamžiku, kdy viník zavinění uznává.  

Povinné ručení platí jen při provozu na běžných komunikacích. Pokud autem vjedete na polní cestu či do dvora firmy a tam vás někdo nabourá, pojišťovna viníka nic neuhradí. Podobně může vaše auto přijít k úhoně, když jedete třeba na houby a zaparkujete na okraji lesa. Když se vrátíte s plným košíkem, najdete poškrábaný bok auta a viník je samozřejmě pryč. V takovém případě vám za škodu odpovídá přímo řidič, který vás naboural. Pokud nevíte, kdo vám škodu způsobil, nezbude vám než auto opravit na vlastní náklady.

Pojištění vozidel: připojištění čelního skla je jedním z nejrozšířenějších připojištění k povinnému ručení nebo k havarijnímu pojištění. Můžete si zvolit připojištění s limitem od 5000 kč až po 50000 Kč. Některé pojišťovny vyžadují spoluúčast, jiné zas pojišťují např. všechna skla na vozidle.

Pokud bylo vozidlo již dříve poškozeno a následně došlo ke kolizi ve stejném místě, jste povinni ohlásit, že auto bylo již částečně poškozené. Pokud to neuděláte a pojišťovna dřívější poškození nesouvisející s nehodou odhalí,  odmítne vyplatit plnění i za nové poškození. Proto před pojišťovnou nic neskrývejte. Je hodně pravděpodobné, že vše odhalí a vy se navíc vystavíte trestnímu stíhání pro pokus o pojistný podvod.

Neprokáže-li se jednoznačně vina, třeba přítomností přímých svědků, pojišťovna často rozdělí míru zavinění mezi oba řidiče. V tomto případě okamžitě jednejte. Porozhlédněte se kolem, zda nenajdete svědka, který střet viděl a potvrdil by, které auto stálo a které bylo v pohybu. 

Škoda na vozidle se mnohdy těžko odhaduje. Pokud ve výsledku přesáhne 100 tisíc korun a nezavolali jste k nehodě policii, pak bude pojišťovna přinejmenším krátit pojistné plnění. I když si tedy nejste jistí, jestli škoda přesáhne hranici sta tisíc, preventivně policii České republiky zavolejte. Vyhnete se tak potenciálním problémům.