O povinném ručení

Povinné ručení

Povinné ručení obecně zažité označení pro pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla. Toto pojištění musí mít každé vozidlo. Řidiči/majitelé vozidel, kteří povinné ručení nemají se vystavují nebezpečí sankce ze strany České kanceláře pojistitelů.

Povinné ručení se zdraží

Publikováno: 21.říjen 2012

V České republice připadá na čtrnáct pojišťoven kolem sedmi milionů pojištěných vozidel. Pojišťovny si tedy musí své klienty hýčkat a nabízet lákavé ceny. Pokud si u pojišťovny totiž uzavřou povinné ručení, může si posléze vybrat i další produkty, například havarijní pojištění, nebo pojištění majetku.

Tyto produkty jsou pro pojišťovnu samozřejmě o mnoho výdělečnější. Přilákat lidi na povinné ručení, které někde prostě uzavřít musí, je tak velmi výhodné. Konkurenční boj o každého klienta tak přinesl neustálé snižování cen, odmazávání malusů a lákání na další a další slevy. To vše ještě podpořili prodejci pojištění jako je iruceni.cz, které řidičům poskytují porovnání povinného ručení, a to až do té míry, že pojišťovny začaly povinné ručení dotovat. Jelikož je tento stav nadále neudržitelný, není jiné východisko než přistoupit k opětovnému zdražování.

Pojištění vozidel: připojištění čelního skla je jedním z nejrozšířenějších připojištění k povinnému ručení nebo k havarijnímu pojištění. Můžete si zvolit připojištění s limitem od 5000 kč až po 50000 Kč. Některé pojišťovny vyžadují spoluúčast, jiné zas pojišťují např. všechna skla na vozidle.

Klasické sazby povinného ručení porostou opravdu jen v řádu jednotek procent. Velkého počtu klientů se tak zdražení dotkne opravdu minimálně. Hlouběji do peněženky budou muset sáhnout zejména horší řidiči a klienti využívající flotilové pojištění. Právě k cenovému postihu řidičů, kteří častěji bourají, se navrací hodně pojišťoven. Některé dokonce chystají návrat k tzv. malusu, který automaticky zvyšuje těmto nezodpovědným řidičům sazby.

Naopak dobří řidiči jezdící bez nehody budou mít ceny povinného ručení zachovány téměř v nezměněné cenové hladině. Většina pojišťoven samozřejmě stále zůstává u klasického výpočtu ceny podle věku řidiče, místa bydliště, stáří a výkonu vozidla a dalších kritérií. Vypočítaná cena je pak snižována bonusy a slevami. Nyní ještě více než dříve tedy bude důležité nabídky pojišťoven porovnávat mezi sebou a důkladněji hledat nejlepší ceny. Nadále také bude platit, že chcete-li na povinném ručení ušetřit, je lépe obrátit se na zprostředkovatele online pojištění než na pojišťovny samotné, např. Srovnavac.cz. Získáte totiž slevu nejen za online sjednání, ale i nižší cenu, která je důsledkem exkluzivních smluv prodejců s pojišťovnami.