O povinném ručení

Povinné ručení

Povinné ručení obecně zažité označení pro pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla. Toto pojištění musí mít každé vozidlo. Řidiči/majitelé vozidel, kteří povinné ručení nemají se vystavují nebezpečí sankce ze strany České kanceláře pojistitelů.

Pojišťovny prý prodělávají na povinném ručení

Publikováno: 14.srpen 2012

Ač se každoročně zvyšuje objem vyplacených peněz na škody z povinného ručení, přesto již minimálně tři roky klesají ceny povinného ručení. Pojistné u nově uzavíraných pojistek dokonce loni klesalo nejrychleji za poslední roky. Další pokles je neudržitelný, protože na nových pojistkách všechny pojišťovny prý prodělávají.

Pojišťovny by při zachování stávajících nízkých cen povinného ručení nebyly schopny z vybraného pojistného vytvářet dostatečné rezervy na úhradu škod, a uspokojovat tak nároky poškozených účastníků dopravních nehod.

Objem škod vyplácených z povinného ručení každoročně narůstá. Hlavní negativní proměnnou jejich vývoje jsou škody na zdraví, jejichž objem meziročně skokově roste, uvedl mluvčí České pojišťovny Tomáš Zavoral.

Na trhu pojištění motorových vozidel panuje regulérní cenová válka, a toto pojištění se tak dostává na hranici ekonomické únosnosti. Začátkem loňského roku spadly ceny nových smluv meziročně až o pětinu. Na nových pojistkách dnes všechny pojišťovny v průměru prodělávají. Jediné, co jim umožňuje přežít, jsou pojistky uzavírané v předchozích letech.

Pojištění vozidel: připojištění čelního skla je jedním z nejrozšířenějších připojištění k povinnému ručení nebo k havarijnímu pojištění. Můžete si zvolit připojištění s limitem od 5000 kč až po 50000 Kč. Některé pojišťovny vyžadují spoluúčast, jiné zas pojišťují např. všechna skla na vozidle.

Pojišťovny budou muset sáhnout ke zdražení cen u povinného ručení, které se bude pohybovat diferenciovaně u různých skupin klientů," souhlasila mluvčí České podnikatelské pojišťovny Renata Čapková. Vzhledem k tomu že objem vybraného pojistného má stále klesající trend, lze i podle mluvčího Kooperativy Milana Káni předpokládat stagnaci cen nebo jejich mírný nárůst. "Ale záleží především na skutečně doloženém vývoji škod klienta," dodal.

Dá se očekávat postupné zdražování v řádu jednotek procent. Na trhu se totiž objeví 70 000 klientů Direct pojišťovny, která nedávno ukončila svoji činnost. O tyto klienty se nejspíš strhne boj, v němž jednou z neúčinnějších zbraní bude právě cena.

Průměrné roční pojistné nových smluv povinného ručení osobních automobilů v prvním čtvrtletí 2012 kleslo proti roku 2008 v jednotlivých tarifních skupinách podle analýzy společnosti Deloitte o 21 až 35 procent. Mezi hlavní příčiny poklesu cen patří podle odborníků cenová válka mezi pojišťovnami.

Povinné ručení poskytuje 14 pojišťoven. Většina z nich sazby takzvaně segmentuje, tedy stanovuje je podle věku a místa bydliště řidiče, stáří vozidla, objemu a výkonu motoru a dalších kritérií. Pojišťovny nabízejí klientům čím dál víc možností připojištění k povinnému ručení, nabízejí též různé slevy. Srovnání jednotlivých produktů pojišťoven je tak obtížné.