O povinném ručení

Povinné ručení

Povinné ručení obecně zažité označení pro pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla. Toto pojištění musí mít každé vozidlo. Řidiči/majitelé vozidel, kteří povinné ručení nemají se vystavují nebezpečí sankce ze strany České kanceláře pojistitelů.

Chcete být spokojeni se svým povinným ručením?

Publikováno: 4.prosinec 2012

Již před časem jsme upozorňovali, že končí éra levného povinného ručení. Pokud si však nejste jisti, jak postupovat, abyste byli spokojeni s pojištěním vašeho vozu, čtěte dále.

Jestliže od své pojišťovny dostanete oznámení, že vám povinné ručení zdraží, je dobré vědět, že je to důvod k výpovědi. Výpověď musíte podat písemně do jednoho měsíce od chvíle, kdy se o změně dozvíte. Můžete tak učinit i na přepážce. Změnit pojistitele můžete také šest týdnů před výročím smlouvy, což je den, kdy bylo pojištění sjednáno.

Před pojištění si nejdříve zjistěte své stávající pojistné limity. Tedy jak vysokou škodu pojišťovna uhradí, pokud způsobíte svým autem škodu na majetku a zdraví. Limity se pohybují v rozpětí od 35 milionů do 150 milionů korun.

Dále si dejte pozor na rozsah asistenčních služeb, které máte zahrnutý v ceně. V rozsahu asistenčních služeb se pojišťovny liší a je třeba si dát na to pozor. Za základní asistenční službu je dnes považován například odtah vozidla do servisu. V ceně ale můžete mít třeba i úschovu nepojízdného vozu, zapůjčení náhradního auta a další servis asistenčních služeb.

Poté je dobré se porozhlédnout, jaké povinné ručení s asistenční službou můžete získat u jiných pojišťoven za zhruba stejnou cenu. Porovnat ceny lze dnes snadno na internetových porovnávačích.

Jakmile budete znát aktuální ceny na trhu, oznamte stávající pojišťovně, že kvůli zdražení chcete přejít jinam, protože máte výhodnější nabídku. Zároveň sdělte, o kolik korun je tato nabídka lepší, a naznačte, že ještě nejste zcela rozhodnuti po ní sáhnout. Pokud jste dobrý řidič, který jezdí bez nehod, může se stát, že si vás pojišťovna bude chtít udržet a dostanete zajímavější nabídku.

Pokud se rozhodnete změnit pojistitele, pečlivě zvažte, na jaké limity se nově pojistíte. Čím nižší limity zvolíte, tím bude povinné ručení levnější. Hrozí ale vyšší riziko, že část škody, kterou svým autem způsobíte na majetku či zdraví, zaplatíte ze svého. Při rozhodování, jaký limit zvolit, přihlížejte vždy ke svým řidičským schopnostem, kolik najezdíte kilometrů, kde jezdíte a zda své auto půjčujete jiným řidičům.

Pojištění vozidel: připojištění čelního skla je jedním z nejrozšířenějších připojištění k povinnému ručení nebo k havarijnímu pojištění. Můžete si zvolit připojištění s limitem od 5000 kč až po 50000 Kč. Některé pojišťovny vyžadují spoluúčast, jiné zas pojišťují např. všechna skla na vozidle.

Jestliže zvolíte limit, který vám nejvíce sedí, udělejte si čas a snažte se získat alespoň dvě finální nabídky. Vyplatí se dojít případně i na pobočky vytipovaných pojišťoven. Pojišťovna vám může ještě více slevit.

Pokud nemáte havarijní pojistku, zvažte, zda si k novému povinnému ručení sjednáte i některá připojištění. V jejich nabídce si začínají pojišťovny nyní velmi konkurovat a snaží se přicházet s nejrůznějšími novinkami. Volte vždy taková rizika, která mohou vašemu autu nejvíce hrozit, například řádění živlů, odcizení auta, střet se zvěří či třeba rozbití čelních skel.