O povinném ručení

Povinné ručení

Povinné ručení obecně zažité označení pro pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla. Toto pojištění musí mít každé vozidlo. Řidiči/majitelé vozidel, kteří povinné ručení nemají se vystavují nebezpečí sankce ze strany České kanceláře pojistitelů.

Dilema se sportovním autem

Publikováno: 26.leden 2013

Pokud sníte o vlastním sporťáku s velkým výkonem, měli byste si nejdříve porovnat, zda vás vyjde lépe si vůz půjčit nebo koupit. Co myslíte?

Tak například tu máme BMW M3 poslední generace E92 s osmiválcem o výkonu 420 koní a kalkulujme vlastnictví tohoto vozu po dobu tří let, včetně pojištění. Podívejme na nabídku půjčoven působících na našem trhu, které umožňují pronájem tohoto automobilu od hodinové projížďky přes víkendové zápůjčky až po třeba měsíční dlouhodobý pronájem.

Je důležité si uvědomit, jak často budete s takovým autem jezdit. Samozřejmě, pokud si vůz kupujete na denní dojíždění, dává pořízení do osobního vlastnictví smysl, ale pokud máte na auto čas tak maximálně o víkend a jednou za 14 dní, už by to tak výhodné být nemuselo. 

Nové BMW M3 Coupé stojí v základu 1 785 000 korun. Po třech letech ale ztratí zhruba polovinu ceny, takže když to opatrně zaokrouhlíme, BMW M3 vás bude stát 300 000 ročně jen na amortizaci. A teď povinné ručení a pojištění. Podle orientačních online kalkulátorů stojí pojistka na BMW M3 ročně zhruba 90 000 korun. Pokud jezdíte na okruh, připočtěte sadu pneumatik - 20 000 korun krát tři roky, takže 60 000 korun. A ještě jedny zimáky, ty snad vydrží celé tři roky. Takže jste na 80 000 korun. Pravděpodobně budete také jednou měnit brzdy - 30 000 korun.

A to není všechno. Za roční servisní prohlídku BMW M3 E92 necháte v autorizovaném servisu zhruba 10 000 korun, ale to se bavíme jen o základních úkonech jako je olej a práce.

Pojištění vozidel: připojištění čelního skla je jedním z nejrozšířenějších připojištění k povinnému ručení nebo k havarijnímu pojištění. Můžete si zvolit připojištění s limitem od 5000 kč až po 50000 Kč. Některé pojišťovny vyžadují spoluúčast, jiné zas pojišťují např. všechna skla na vozidle.

Dohromady jsme na 1 310 000 korun. Když to zaokrouhlíme, tak by nás roční náklady vyšly na 440 000 korun. Pokud bychom s autem jezdili každý den, samozřejmě se začnou náklady "rozpouštět".

V porovnání s pronájmem v půjčovně by nás tak jeden víkend s nově koupeným BMW M3 E92 vyšel na asi 18 300 korun bez paliva. Pokud bychom vyjeli dva víkendy do měsíce, čili čtyřiadvacetkrát za rok.

Kupé BMW M3 E92 s plnou výbavou a dvouspojkovým automatem se dá půjčit na celý víkend za 33 480 korun. Na jeden den bez omezení počtu najetých kilometrů může být BMW M3 vaše za 16 680 korun s daní a to už je dokonce méně než náš výpočet.