O povinném ručení

Povinné ručení

Povinné ručení obecně zažité označení pro pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla. Toto pojištění musí mít každé vozidlo. Řidiči/majitelé vozidel, kteří povinné ručení nemají se vystavují nebezpečí sankce ze strany České kanceláře pojistitelů.

Pojišťovny plánují zvýšit ceny povinného ručení

Publikováno: 19.duben 2013

Éra levného povinného ručení pomalu odchází. Ovšem, je otázkou, na jak dlouho. Pojišťovny přiznávají, že pokud by povinné ručení zůstalo na tak nízkých cenách, nezajistilo by jim to jistotu pokrytí všech závazků.

Pojištění vozidel: připojištění čelního skla je jedním z nejrozšířenějších připojištění k povinnému ručení nebo k havarijnímu pojištění. Můžete si zvolit připojištění s limitem od 5000 kč až po 50000 Kč. Některé pojišťovny vyžadují spoluúčast, jiné zas pojišťují např. všechna skla na vozidle.

Pojišťovny nechtějí zdražovat a riskovat, že přijdou o klienty, na druhou stranu by nerady prodělávaly. Nelze dlouhodobě provozovat takové pojištění, jehož celková bilance do budoucna nezajišťuje jistotu pokrytí všech závazků, a to především u škod na zdraví, které bývají ty nejvyšší a zároveň společensky nejzávažnější.

Některé pojišťovny se rizikových klientů zbavují poměrně radikálně. Začaly u profesionálů: povinné ručení u nich výrazně zdražuje taxislužbám či autoškolám. Například u pojišťovny Slavia pojistíte fabii za 1 750 korun, jako taxislužba však za stejné auto zaplatíte přes 28 000 korun ročně.

Další ohroženou skupinou jsou řidiči škodiči, kteří opakovaně způsobili dopravní nehodu. O zdražení u takových pojistek přemýšlí Česká podnikatelská pojišťovna. Opačná situace je u pojišťoven Hasičská vzájemná pojišťovna a Wüstenrot. Ostatní mírné navýšení cen připouštějí. Česká pojišťovna bude v letošním roce nabízet pojištění v průměru o tři procenta vyšší.

Jan Žalčík ze serveru Srovnávač.cz však situaci nevidí tak černě: "I tam, kde šly sazebníkové ceny nahoru, lze získat dobrou taxu, a to díky obchodním slevám. Paradoxně pak stejné auto pojistíte u téže pojišťovny za různé peníze." Záleží třeba i na tom, kolika peněz z provize se vzdá prodejce.

Podle něj pojišťovny také zpřísnily posuzování klientů, se kterými uzavírají smlouvu. Ještě donedávna prý bylo možné šikovnou formulací v sepisovaném dokumentu uniknout malusu (přirážka za nehodu, kterou člověk způsobil v minulosti), dnes si pojišťovny vše důsledně hlídají.

Když se klientovi pojišťovny při výročí smlouvy něco nezamlouvá, není nic jednoduššího, než se podívat na on-line srovnání a ujistit se o výhodnosti předkládané nabídky. Na porovnávačích lze sjednat nejen samotné povinné ručení, ale i různá připojištění.

V příštím roce vstoupí v platnost nový občanský zákoník a plnění za zdravotní škody přestane být limitované. Nově bude věcí dohody nebo soudního rozhodnutí. A předpokládá se, že náklady porostou dál. Podražit pojistné byl ale mohla i novela zákona o pojišťovnictví, kvůli níž by měly pojišťovny v budoucnu odvádět tři procenta pojistného z povinného ručení státu, jenž by je rozděloval na financování hasičů.