O povinném ručení

Povinné ručení

Povinné ručení obecně zažité označení pro pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla. Toto pojištění musí mít každé vozidlo. Řidiči/majitelé vozidel, kteří povinné ručení nemají se vystavují nebezpečí sankce ze strany České kanceláře pojistitelů.

Pojišťovny zdraží povinné ručení

Publikováno: 18.březen 2013

Motoristé by se měli připravit na dražší povinná ručení. Pojišťovny totiž budou muset posílat tři procenta z pojištění hasičům.

Novou „daň“ zavádí novela zákona o pojištění, která je ve sněmovně těsně před schválením. Za týden v úterý ji čeká poslední, třetí čtení. Po něm norma poputuje do Senátu, kde se také nečekají komplikace s přijetím.

Poslanci tvrdí, že pojišťovny nemají kvůli nové povinnosti důvod zdražovat. „Stále platí rovnice, že dvacet miliard korun pojišťovny vyberou a deset miliard vydají. To znamená, že každý rok mají tyto pojišťovny deset miliard korun,“ tvrdí Jeroným Tejc (ČSSD).

Pojištění vozidel: připojištění čelního skla je jedním z nejrozšířenějších připojištění k povinnému ručení nebo k havarijnímu pojištění. Můžete si zvolit připojištění s limitem od 5000 kč až po 50000 Kč. Některé pojišťovny vyžadují spoluúčast, jiné zas pojišťují např. všechna skla na vozidle.

S tím však pojišťovny zásadně nesouhlasí. Povinné ručení je podle nich v posledních dvou letech ztrátové, a pokud budou muset něco odvádět, musí zdražit. „Není jiné cesty. Sazby jsou na hranici rentability – a spíše za ní,“ míní Martin Diviš, prezident České asociace pojistitelů. Poslanci navíc podle Diviše zřejmě nepochopili mechanismus pojištění.

Polovina vybrané sumy se podle jeho slov vyplatí na škody v tom roce, kdy nastaly. Druhá polovina sumy jde do rezerv na postupné vypořádání týchž škod. Pokud by pojišťovna neměla tuto rezervu, ztratí licenci a zkrachuje. Vše musí pokrýt pojistné jednoho roku, protože další roky mají vlastní škody,“ dodal Diviš. Pětkrát již byl podobný zákon ve sněmovně, nikdy neprošel prvním čtením. Současný návrh vláda loni v červnu odmítla jako nesystémový postih řidičů. Tehdy chtěli poslanci pro hasiče šest procent z povinného ručení. Teď má norma šanci projít. Ministr financí Miroslav Kalousek totiž změnil názor a sám navrhl tři procenta.